Blog

Trądzik bez Tajemnic – Jak Skutecznie Walczyć z Problemem?

Trądzik – co to jest i dlaczego powstaje?

Trądzik to skutek zaburzeń pracy gruczołów łojowych. Gruczoły łojowe produkują sebum, jest to naturalny potrzebny naszej skórze łój, który chroni przed wysuszeniem, negatywnymi skutkami oddziaływania czynników środowiskowych i nadkażeniami. Trądzik spotyka osoby w każdym wieku, choć głównie kojarzony jest z wiekiem dojrzewania. Na początku procesu powstawania trądziku sebum gromadzi się w obszarze mieszka włosa, a kiedy przestrzeni już nie wystarcza tworzy się czop łojowy, który blokuje pory. Taki nagromadzony łój jest idealną pożywką dla bakterii, które namnażają się i prowokują stan zapalny.

Trądzik- leczenie

Trądzik jest chorobą skóry, a więc aby skutecznie go leczyć same kosmetyki i leczenie zewnętrzne objawów nie dadzą nam najlepszych efektów. Aby skutecznie walczyć z trądzikiem i nie doprowadzić do nawrotu choroby należy znaleźć przyczynę problemu, a więc zadbać o zdrowie, tryb życia oraz dietę. Leczenie trądziku często jest bardzo długie i wymaga cierpliwości. Trądzik leczenie- czy istnieje idealna recepta? Każdy przypadek jest indywidualny i jeśli coś sprawdziło się u kogoś, nie znaczy że u Ciebie dany zabieg, czy kosmetyk przyniesie taki sam efekt.

Przyczyny powstawania trądziku

Wyróżniamy następujące przyczyny powstawania trądziku, a są to:

  • uwarunkowania genetyczne
  • promieniowanie UV
  • niewłaściwa dieta
  • stres
  • niewłaściwa pielęgnacja domowa
  • leki (np. sterydy)
  • dysbioza jelitowa, schorzenia układu pokarmowego, nietolerancje pokarmowe
  • schorzenia wątroby
  • niedobory składników odżywczych
  • zaburzenia hormonalne

Rodzaje trądziku:

Rodzaje trądziku są różne w zależności od obrazu zmian, a więc wyróżniamy:

  • Trądzik zaskórnikowy 

Trądzik zaskórnikowy jest łagodną formą trądziku. Trądzik zaskórnikowy objawia się czarnymi kropeczkami, potocznie nazywanych wągrami, brak jest natomiast zmian zapalnych.

  • Trądzik grudkowo-krostkowy

Trądzik grudkowo- krostkowy objawia się obecnością krostek i grudek, potocznie nazywanych pryszczami.

  • Trądzik guzkowo- cystowy

Trądzik guzkowo- cystowy objawia się podskórnymi guzkami wypełnionymi ropą i otoczonymi stanem zapalnym.

  • Trądzik ropowiczy

Trądzik ropowiczy objawia się stanami zapalnymi i ropnymi oraz pojawianiem się zaskórników, grudek.

  • Trądzik odwrócony

Trądzik odwrócony jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, która objawia się bolesnymi przetokami, ropniami i guzkami.

  • Trądzik bliznowaty

Trądzik bliznowaty charakteryzuje się ustępowaniem zmian trądzikowych z pozostawieniem blizn przerosłych.

  • Trądzik torbielowaty

Trądzik torbielowaty objawia się obecnością bolesnych torbieli, które ustępują z pozostawieniem blizn i przebarwień.

  • Trądzik piorunujący

Trądzik piorunujący to ostra odmiana trądziku, która zaczyna się nagle i przebiega z objawami ogólnymi, jak bóle stawowo-mięśniowe, utrata masy ciała, gorączka, leukocytoza.

  • Trądzik polekowy

Trądzik polekowy powstaje na skutek przyjmowania kortykosteroidów.

Trądzik

  • Trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny wiąże się ze stymulacją gruczołów łojowych przez hormony. Trądzik hormonalny obejmuje szeroką diagnostykę laboratoryjną, która powinna być celowana. Tak więc poprzez uzyskane informacje w wywiadzie kierujemy na odpowiednie badania, tak by działać na źródło problemu, a nie tylko objaw, co gwarantuje sukces w terapii.

  • Trądzik samouszkadzający

Ten trądzik powstaje na skutek rozdrapywania zmian trądzikowych i jego następstwem są blizny i przebarwienia.

  • Trądzik pospolity

Trądzik pospolity jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń skórnych i głównie dotyczy zmian powstających przez nadmierną pracę gruczołów łojowych. Trądzik pospolity może dotyczyć osób w każdym wieku.

  • Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy powstaje poprzez przekazanie hormonów dziecku przez matkę. Trądzik niemowlęcy objawia się obecnością cyst i zapalnych guzków w obrębie twarzy noworodka.

  • Trądzik kosmetyczny

Trądzik kosmetyczny powstaje poprzez stosowanie niewłaściwej pielęgnacji.

  • Trądzik różowaty

Trądzik różowaty powstaje poprzez dysfunkcje na poziomie układu immunologicznego oraz naczyń krwionośnych. Osłabiona mięśniówka naczyń krwionośnych i przewlekły stan zapalny prowokują powstawanie rumienia, teleangiektazji, a często też grudek i krostek na tle właśnie naczyniowym. Trądzik różowaty leczymy odmiennie aniżeli trądzik pospolity, skórę objętą chorobą traktujemy jak skórę wrażliwą, reaktywną. Trądzik różowaty może mieć różne stopnie nasilenia, a także może wchodzić w okres remisji.

Trądzik różowaty objawy:

  • rumień, 
  • rozszerzone naczynia krwionośne (teleangiektazje)
  • grudki i krosty
  • nadmierna reakcja na czynniki zewnętrzne i stres- zaczerwienienie, pieczenie (np. mróz, wiatr, ciepło, kosmetyki, ostre przyprawy, alkohol)

Mięśniówka okalająca naczynia jest bardziej wiotka i słabsza u osób z cerą naczyniową i trądzikiem różowatym. W rozszerzonych naczyniach zalega odtlenowana krew, co powoduje sine zabarwienie dużych zmian naczyniowych, komórki nie są zaopatrzane w potrzebne składniki odżywcze, skóra jest w stanie zapalnym. Cera naczyniowa silnie reaguje na czynniki zewnęrzne (np. wiatr, ciepło, promieniowanie UV, alergeny) i wewnętrzne (np. emocje, stres, dieta). Rumień może być utrwalony lub napadowy, zauważamy obecność trwale poszerzonych naczyń krwionośnych. Czynnikami powodującymi pogorszenie się stanu skóry naczyniowej i z trądzikiem różowatym są: zaburzenia hormonalne i trawienia, stres, zakażenia Helicobacter pylori, obecność na skórze nużeńca Demodex folliculorum, okres dojrzewania i menopauza, nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby i żołądka, przyjmowanie sterydów, nieodpowiednia pielęgnacja, promieniowanie UV, skrajne temperatury, alkohol, tytoń, dieta oparta o produkty bogate w histaminę i ostre przyprawy. Można zaobserwować, czy rumień nasila się/powstaje odczucie mrowienia, ciepła na skórze, wraz ze spożyciem produktów bogatych w histaminę: czekolada, sery, tuńczyk, makrela (ryby o ciemnym mięsie), owoce morza, pomidor, koncentrat, ketchup, kiszonki, fermentowane produkty jak jogurt, awokado, bakłażan, truskawki i maliny, cytrusy, szpinak, banan, orzechy, wędliny suszone. i wędzonki, rośliny strączkowe, fast food, grzyby, ocet.

Maść na trądzik

Nie istnieje jedna skuteczna maść na trądzik, aby sprawdziła się w każdym przypadku. Dodatkowo maść obejmuje tylko leczenie miejscowe, a więc nie działamy na przyczynę problemu, co za tym idzie redukcja zmian jest chwilowa. Ponadto podczas stosowania maści może wystąpić świąd, pieczenie i przesuszenie skóry, a w następstwie pogorszenie trądziku. Maść na trądzik przepisywana najczęściej przez lekarza dermatologa, to Epiduo, czy też Acnederm. 

Co na trądzik?

Często pada pytanie co na trądzik? Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej terapii. Stosowanie preparatów na własną rękę przynosi najczęściej odwrotny skutek, a więc nasilenie zmian. Istotny jest szeroki wywiad przed podjęciem jakiejkolwiek terapii obejmujący pytania odnośnie m.in. zdrowia, trybu życia, czasu od kiedy występuje problem, tak aby dobrać właściwą diagnostykę laboratoryjną, a kolejno ustalić plan terapii obejmujący pielęgnację domową i zabiegi na trądzik.

Q&A

Czy trądzik u osób dorosłych jest normalny?

Trądzik u osób dorosłych nie należy traktować jako normę. Trądzik dojrzały wskazuje na problemy zdrowotne.

Jakie są rodzaje pryszczy?

Rodzaje pryszczy, czyli rodzaje zmian trądzikowych dzielimy na zmiany z i bez stanu zapalnego. Są to zaskórniki zamknięte i otwarte, guzki, cysty, grudki i krostki.

Trądzik leczenie

Trądzik leczenie- obejmuje terapię zewnętrzną i wewnętrzną. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej terapii.

Jak pozbyć się trądziku?

Odpowiedź na jak pozbyć się trądziku nie jest jednoznaczna. Najlepiej udać się po pomoc do kosmetologa, który przeprowadzi szeroki wywiad i ustali najskuteczniejszy plan terapii.

Trądzik grzybiczy

Trądzik grzybiczy objawia się ropnymi zmianami wywołanymi przez drożdżaki z rodzaju Malassezia.

Lek na trądzik

Nie istnieje jeden lek na trądzik, ponieważ trądzik obejmuje przeróżne przyczyny i po właściwej diagnozie, jeśli leczenie ogólne jest konieczne, wprowadza się konkretny lek na trądzik.

Krosty na szyi

Pojawiające się krosty na szyi mogą być objawem trądziku, alergii, ale też podrażnienia. Specjalista musi obejrzeć zmiany.

Trądzik na czole

Trądzik na czole to trądzik pospolity, może pojawiać się u dorosłych, jak i u nastolatków. Zmiany mogą się nasilać u osób noszących grzywkę, czy czapkę ze względu na dodatkowe nadkażenie lub drażnienie. 

Głębokie zaskórniki

Jeśli masz głębokie zaskórniki, nie wyciskaj samodzielnie zmian, bo skończy się to przebarwieniem lub blizną, często też nadkażeniem i wówczas zmiana będzie się goić tygodniami. 

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *