Blog

Jak skutecznie zapobiegać i redukować przebarwienia

Przebarwienia na twarzy

Przebarwienia na twarzy stanowią częsty defekt estetyczny. Klienci zgłaszają się z problemem przebarwień na twarzy i oczywiście dobieramy najlepszą i najskuteczniejszą metodę redukcji przebarwień. Nieporozumieniem jednak byłoby działanie w kierunku usunięcia przebarwień bez uświadomienia pacjentowi, jak istotna jest profilaktyka powstawania przebarwień na twarzy.

Jak powstają przebarwienia na skórze?

Przebarwienia na skórze powstają na skutek zbyt dużej produkcji barwnika- melaniny. 

Co prowokuje powstawanie przebarwień?

– uszkodzona bariera ochronna skóry

– zaburzenia wątroby

– terapia hormonalna i niektóre leki, zaburzenia hormonalne (ciąża)

– urazy skóry

– niedobory/nadmiar pierwiastków: cynk, selen, siarka, magnez, miedź, żelazo

– stres

– deficyt snu

– niedoczynność tarczycy (niedobór keratyny prowadzi do pobudzenia produkcji melaniny)

Uszkodzona bariera ochronna skóry

Czy Twoja skóra jest ściągnięta, odczuwasz nieprzyjemne napięcie po umyciu lub/i w ciągu dnia? Te odczucia mogą świadczyć o zaburzonej budowie bariery ochronnej skóry. Wyobraź sobie,że bariera skóry to dach, co się stanie z domem, gdy dach zostanie uszkodzony? Wszystko w domu pozostanie bez ochrony. Tak samo jest z naszą skórą, uszkodzona bariera skórna nie będzię wystarczająco chronić skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak smog, wiatr, urazy, promieniowanie słoneczne, zakażenia, jak również Twoja skóra będzie stale odwodniona, a następstwem tego jest podatność na pojawienie się przebarwień. Co robić? Zacznij od prawidłowej pielęgnacji skóry, na którą składa się dwuetapowe oczyszczanie olejkiem np. Lipid Control Cleanser Dermomedica i łagodnym żelem/pianką, a także krem krem dobrany do potrzeb Twojej cery.

Przebarwienia po trądziku

Jeśli borykasz się z przebarwienia po trądziku, pamiętaj by nie rozdrapywać zmian trądzikowych (uraz skóry)! Efektem rozdrapywania jest przebarwienie pozapalne. Tkanka uszkodzona zawsze będzie żywoczerwona, różowa, sina, a dodatkowo w trakcie procesu gojenia uwalniany jest barwnik melanina- i mamy przebarwienie po trądziku gotowe. Przyjdź do gabinetu i pozwól specjaliście usunąć w sposób bezpieczny zmianę trądzikową. W gabinecie zalecę Ci odpowiednią pielęgnację skupioną na działaniu przeciwtrądzikowym i przeciwzapalnym, tak aby działać na istniejące już przebarwienia pozapalne i zapobiegać nowym.

Stres

Zadbaj o siebie i znajdź zajęcie, które Cię relaksuje. Stres aktywuje hormon, który aktywuje proces powstawania przebarwień na skórze.

Brak snu

W trakcie snu wytwarzany jest hormon melatonina, który jest silnym antyoksydantem. Niedobór snu będzie sprzyjał powstawaniu przebarwień na skórze ze względu na brak wystarczającej ochrony antyoksydacyjnej i działanie szkodliwych cząsteczek- wolnych rodników, których działanie skutkuje pojawieniem się przebarwień.

przebarwienia

Przebarwienia na twarzy od słońca

Pamiętaj o całorocznym stosowaniu filtrów ochronnych bez względu na pogodę. Twoja skóra jest codziennie narażona na działanie szkodliwego promieniowania, które jest głównym czynnikiem prowokującym powstawanie przebarwienia na twarzy od słońca. Jeśli masz tendencje do pojawiania się przebarwień żadna terapia usuwająca przebarwienia nie będzie dość skuteczna, jeśli nie będziesz każdego dnia chronić swojej skóry. 

Jak chronić skórę jeszcze lepiej?

Na miesiąc przed okresem dużego nasłonecznienia zacznij suplementować antyoksydanty od wewnątrz, takie jak: koenzym Q10, kurkumina, witaminy C i E. Jeśli masz tendencje do powstawania przebarwień, stosuj w codziennej pielęgnacji kosmetyki, które będą delikatnie obniżać pH skóry, czyli z dodatkiem niskich stężeń kwasów, czy też z witaminą C. Delikatne obniżenie pH skóry blokuje enzym prowokujący proces powstawania przebarwień. Zapraszam Cię na konsultację do Marsi Beauty, podczas której wybiorę bezpieczny, a zarazem skuteczny preparat dla Ciebie.

Co na przebarwienia na twarzy?

Najuczciwszą odpowiedzią, co na przebarwienia na twarzy jest odpowiedź ‘to zależy’. Aby najskuteczniej pozbyć się przebarwień, najlepsza będzie terapia zabiegami w gabinecie, jak również pielęgnacja domowa. Jaki zabieg i jaka pielęgnacja domowa? Najlepiej udać się do kosmetologa, który oceni stan skóry i rodzaj przebarwień i zaplanuje najskuteczniejszą terapię. Stosowanie preparatów rozjaśniających na własną rękę często podrażnienia, a podrażnienie skóry może nasilić proces powstawania przebarwień.

Krem na przebarwienia

Dobór najlepszego preparatu zależy od rodzaju przebarwień, czy są one świeże, różowe (przebarwienia PIE) , czy przebarwienia już utrwalone z barwnikiem melaniną (przebarwienia PIH). W redukcji przebarwień PIE najlepszy krem na przebarwienia będzie zawierał substancje kojące, przeciwzapalne i blokujące proces powstawania przebarwień, tj. kwas azelainowy, traneksamowy, wąkrotka azjatycka, peptydy. W redukcji przebarwień utrwalonych PIH świetnie sprawdzi się krem na przebarwienia z dodatkiem substancji delikatnie wyłuszczających i rozjaśniających, tj. witamina C, retinal, kwas migdałowy, niacynamid.

Krem na przebarwienia na twarzy

Nie istnieje jeden krem na przebarwienia na twarzy, który będzie odpowiadał każdej skórze. Wszystko zależy od tego, czy skóra jest odwodniona, podrażniona, wówczas najpierw trzeba zastosować krem regenerujący, a dopiero potem aktywnie działać kremem redukującym przebarwienia.

Serum na przebarwienia

Najlepsze serum na przebarwienia będzie zawierało składniki nawilżające, przeciwzapalne, rozjaśniające, a także antyoksydanty i substancje hamujące proces melanogenezy.

Q&A

Jak usunąć przebarwienia?

Przebarwienia najskuteczniej usuwa się zabiegami opartymi o peelingi chemiczne lub laserowo, a także systematyczną pielęgnacją domową. Rodzaj zabiegu i kosmetyku dobiera specjalista kosmetolog.

Przebarwienia pod oczami

Jeśli chcesz pozbyć się przebarwień pod oczami, stosuj w tej okolicy krem pod oczy z retinalem wieczorem, a na dzień krem z filtrem SPF. Jeśli masz problem z brązowymi cieniami wokół oczu, może to świadczyć o chorobie.

Jakie kwasy na przebarwienia?

W terapii przebarwień wykorzystuje się kwasy m.in. kojowy, traneksamowy, szikimowy, migdałowy, azelainowy, TCA, mlekowy.

Promieniowanie UV

Promieniowanie słoneczne dociera do Twojej skóry cały rok, również jesienią i zimą, dlatego stosuj filtr SPF całorocznie, aby uniknąć przebarwień.

Przebarwienia pozapalne

W terapii przebarwień pozapalnych ważne jest równoczesne działania przeciwzapalne i rozjaśniające

Pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry chroniąca przed powstawaniem przebarwień i redukująca już istniejące przebarwienia opiera się o dwuetapowe oczyszczanie, serum antyoksydacyjne i filtr przeciwsłoneczny rano oraz krem regenerujący i rozjaśniający na noc.

Brązowe przebarwienia

Brązowe przebarwienia zawierają pigment melaninę i są to plamy starcze, melasma lub przebarwienia utrwalone powstałe w wyniku np. uszkodzenia lub trądziku.

Rodzaje przebarwień skóry

Standardowy podział obejmuje świeże przebarwienia PIE i utrwalone przebarwienia PIH.

Przyczyny powstawania przebarwienia

Przyczynami są m.in.: choroby, uszkodzenia skóry, niektóre leki, promieniowanie UV.

Jak pozbyć się przebarwień?

Udaj się do kosmetologa, który oceni rodzaj przebarwienia i stan skóry i dobierze najskuteczniejszą terapię i kosmetyki.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *