Blog

Powiększanie ust – Przewodnik od A do Z

Na czym polega powiększanie ust?

Powiększanie ust przeprowadzane jest przez podanie metodą iniekcji usieciowanego kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy to polisacharyd z grupy glikozaminoglikanów, który cechuje wysoka higroskopijność, czyli zdolność do wiązania cząsteczek wody. Jest to wysoce bezpieczna substancja, która w sposób naturalny występuje w naszym organizmie, dlatego też kwas hialuronowy z powodzeniem wykorzystywany jest w medycynie estetycznej i kosmetologii. Kwas hialuronowy odpowiada za odpowiedni stopień nawilżenia skóry i sprężystość, a w kosmetykach również wykorzystywany jest jako substancja tworząca film ochronny na skórze. Kwas hialuronowy tworzy również stabilne środowisko dla gojenia ran, co pozwala na szybszy proces regeneracyjny. Zabieg powiększanie ust i modelowania rysów twarzy, tzw. wolumetria wykorzystuje jego funkcję wypełniacza tkankowego.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Powiększanie ust kwasem hialuronowym jest możliwe dzięki poddaniu kwasu hialuronowego procesowi sieciowania, które polega na chemicznym wiązaniu łańcuchów. Proces ten nadaje substancji odporność na rozkład enzymatyczny przez organizm, a także kwas hialuronowy zyskuje odpowiednią gęstość i lepkość. Nieusieciowany kwas hialuronowy jest niestabilny i rozkładany przez enzym hialuronidaze w naszym organizmie. Powiększanie ust kwasem hialuronowym usieciowanym nadaje pożądaną objętość tkance, a dodatkowo iniekcja kwasem hialuronowym sprawia, że usta zyskują żywy kolor, są nawilżone i zyskują jędrność. Przy pomocy kwasu hialuronowego możemy nie tylko powiększyć usta, ale też korygowac asymetrie czerwieni wargowej.

 

Modelowanie ust szyte na miarę potrzeb klienta

Modelowanie ust wykonywane jest zgodnie z wizją klienta, jak i dostosowane do urody klienta oraz możliwości tkanki. Technika modelowania ust jest dobierana indywidualnie. Zawsze przed zabiegiem specjalista rozmawia z klientem o jego oczekiwaniach, jak chciałby, aby jego usta wyglądały po zabiegu. Przeprowadzony zostaje również wywiad odnośnie przeciwwskazań do zabiegu i zostają przekazane zalecenia pozabiegowe.

 

Wypełniacze ust 

Wypełniacze ust dają efekt już po jednym zabiegu, ponieważ obserwujemy, że usta są  znacznie nawilżone i sprężyste. Na rynku jest wiele preparatów stosowanych, jako wypełniacze ust, które mogą różnić się od siebie:

 • metodą pozyskania kwasu hialuronowego,
 • rozmiarem cząsteczki kwasu hialuronowego,
 • stopniem usieciowania kwasu hialuronowego
 • pochodzeniem,
 • stężeniem kwasu hialuronowego,
 • twardością preparatu,
 • długością utrzymywania,
 • rodzajem faktora stabilizującego preparat
 • substancją pomocniczą, np. lidokaina

Specjalista dobiera najodpowiedniejszy preparat do zabiegu modelowania ust. Jego wybór jest poparty doświadczeniem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danego preparatu, a więc np. stopień oczyszczenia kwasu hialuronowego użytego w preparacie. Aby zabieg był bezpieczny wypełniacze ust nie mogą być podzielone między kilka osób, a zatem jedna ampułka musi być użyta na jednego pacjenta. Idealne wypełniacze ust, to preparaty średnio-gęste, posiadające niską zawartość faktora i utrzymujące się długo w tkance. 

Powiększanie ust

Wolumetria ust- ile utrzymuje się efekt?

Efekt wolumetria ust utrzymuje się 6-12 miesięcy, czas ten jest bardzo indywidualną kwestią. Zależy bowiem od trybu życia, intensywnej aktywności fizycznej, suplementacji, narażenia na ciepło czerwieni wargowej oraz aktywności enzymatycznej organizmu, czyli działania enzymu rozkładającego kwas hialuronowy (hialuronidazy).

W przypadku jeśli usta są bardzo wąskie, specjalista najczęściej zaleca ponowną wolumetrie ust jeszcze przed całkowitą absorcją poprzedniego preparatu, tak żeby bezpiecznie bez narażenia tkanki na rozciągnięcie stopniowo “zbudować” piękne, pełne usta. Wolumetria ust, to zabieg znacznie poprawiający urodę, jeśli zostanie wykonany w sposób naturalny, odpowiadający rysom twarzy. 

Konturowanie ust- przeciwskazania

Jak każdy zabieg konturowanie ust niesie za sobą przeciwskazania do zabiegu, którymi są:

 • alergia na składniki preparatu
 • ciąża i karmienie piersią
 • epilepsja
 • nowotwór
 • nieuregulowana cukrzyca i nadciśnienie
 • zarniniakowe zapalenie skóry
 • opryszczka, infekcje miejscu zabiegu
 • uszkodzenia tkanki w miejscu zabiegu
 • antybiotykoterapia
 • skłonność do keloidów
 • zaburzenia krzepnięcia- względne
 • przyjmowanie sterydów- względne
 • choroby autoimmunologiczne- względne
 • infekcje jamy ustnej- względne

Zabiegi na usta- zalecenia

Zabiegi na usta modelowania wymagają przestrzegania kilku zasad, a mianowicie:

 • nie można dotykać ust i obszaru wokół, a także oblizywać warg, bo w wyniku tych działań mogą zacząć się wyłuszczać
 • drażnić kosmetykami ust, gdyż przeszkadza to w procesie gojenia
 • malować ust
 • przegrzewać ust, w tym pić gorących napojów, spożywać słone, ostre przekąski
 • unikać całowania 
 • nie korzystać z wizyt u stomatologa do 4tygodni

Usta kwas hialuronowy a proces starzenia

Kazda czesc naszego ciala podlega niestety procesowi starzenia. Z czasem w wyniku procesu starzenia zmniejsza swoją ilość w usta kwas hialuronowy, w skutek czego usta spadają z objętości, stają się spierzchnięte, a także tracą żywy kolor. Wokół ust natomiast zaczynają się pojawiać zmarszczki. Z pomocą przychodzi modelowanie usta kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy przywróci wargom dawną świetność. 

Q&A – Pytania i odpowiedzi 

Czy jest możliwe naturalne powiększenie ust?

Metody pokazywane w social mediach dla efektu ‘naturalne powiększenie ust’ są chwilowe i polegają na drażnienie w sposób mechaniczny lub chemiczny ust, co powoduje obrzęk. Modelowanie ust kwasem hialuronowym jest możliwe w taki sposób, aby wydobyć Twoje naturalne piękno bez przerysowanego efektu.

Jakie mamy metody powiększania ust?

Jedyna słusznym zabiegiem, jeśli chodzi o metody powiększania ust jest wypełnienie czerwieni wargowej usieciowanym kwasem hialuronowym.

Regeneracja ust po zabiegu kwasem hialuronowym  jest szybka, a opuchlizna może utrzymywać się kilka dni i jest to normalne zjawisko.

Nawilżanie ust – najlepszy sposób 

Nawilżanie ust jest rytuałem, który nie powinien być pomijany w ciągu dnia. Tylko systematyczność pozwoli utrzymać usta w dobrej kondycji. W balsamach do ust szukaj naturalnych olei i wosków.

Na czym polega lifting ust?

Lifting ust polega na usunięciu nadmiaru skóry  z okolicy pod nosem, dzięki czemu modelujemy usta i korygujemy ich kształt w wyniku podciągnięci górnej wargi. Zabieg przeprowadza chirurg, a blizna po usunięciu kawałka skóry jest praktycznie niewidoczna i schowana w załamaniu skóry pod nosem.

Zabieg na powiększenie ust inaczej nazywamy wolumterią ust, czy też modelowaniem ust kwasem hialuronowym i jest przeprowadzany przy użyciu usieciowanego kwasu hialuronowego metodą wstrzykiwań igła lub kaniulą.

Przed i po powiększeniu ust

Powiększanie ust

Trwałość efektów powiększenia ust, to 6-12 miesięcy, czas ten jest bardzo indywidualną kwestią.

Powiększanie ust przed zabiegiem

Zalecenia dotyczące powiększanie ust przed zabiegiem, to wykluczenie kawy w dniu zabiegu i zakaz przyjmowania leków rozrzedzających krew.

Pielęgnacja ust po zabiegu

Pielęgnacja ust po zabiegu, to utrzymywanie nawilżonych ust przez 2-3 tygodnie za pomocą, np. wazeliny, alantanu plus, linomagu.

Czy istnieje coś takiego, jak klinika powiększania ust?

Zabiegi powiększania ust wykonywane są w salonach urody, jak również klinikach medycyny estetycznej, które niekoniecznie muszą być okrzyknięte nazwą Klinika powiększania ust.

Powiększanie ust efekty uboczne

Jak każdy zabieg powiększanie ust może spowodować efekty uboczne. Powiększanie ust- efekty uboczne: obrzęk, tkliwość, krwiaki, ból, przejściowa asymetria. 

Techniki powiększania ust

Istnieją różne techniki powiększania ust, które są dostosowane do anatomii ust klienta i efektów, jakich oczekuje.

Powiększanie ust cena

Powiększanie ust cena waha się od 500 do 1200zł.

Bezpieczne powiększanie ust

Bezpieczne powiększanie ust, to te wykonane przez wykształconego specjalistę i przy użyciu certyfikowanych preparatów.

Ile kosztuje powiększanie ust?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje powiększanie ust nie jest jednoznaczna, gdyż jest narzucona przez miejsce, w którym wykonany jest zabieg, co zależy, np. od kosztu preparatu i lokalizacji. Ceny wahają się 600-1200 zł.

Korekta kształtu ust

Korekta kształtu ust wykonywana jest przy użyciu kwasu hialuronowego i pozwala poprawić ewentualną asymetrię ust.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *